close
تبلیغات در اینترنت
عاقبت و عوارض وحشتناک گوش کردن به موسیقی roz

دوشنبه 25 تیر 1397

اسلام آنلاین

 

روزانه کاربران بسیار زیادی عبارت دانلود آهنگ جدید را در موتورهای جستجو، جستجو میکنند و برای این عبارت و سایر عبارت های مشابه سایتهای بسیار زیادی تولید شده که در تصویر زیر حدود ۷۳ ملیون نتیجه را برای عبارت دانلود آهنگ جدید مشاهده میکنید.

دانلود آهنگ جدید

در این نوشته قصد داریم در مورد موسیقی، انواع آن، علت تحریم، نظر قرآن و مراجع و مضرات دنیایی و اخروی آن به صورت اسلامی و منطقی بحث کنم.

موسیقی چیست؟

مجموعه صداهایی است که از دستگاه های صوتی موسیقی به صورت ضربی و غیر ضربی تولید میشود که موسس آن شیطان است (بنابر حدیث رسول اکرم (ص) که فرمودند ابلیس اولین کسی بود که مرتکب غنا شد).

انواع موسیقی کدام ها اند؟

از نظر دین مقدس اسلام موسیقی به ۲ نوع است:

۱- موسیقى مطرب و مناسب با مجالس لهو و لعب و عیاشی که هنگام گوش دادن به آن انسان را به وجد میاورد.

۲- موسیقى غیر مطرب و معمولى که انسان را به هیجان شهوى و وجد وا دار نمی‌کند.

همانطور که میدانید وقتی که مریض میشویم پیش دکتر مراجعه میکنیم، وقتی که ماشین ما خراب میشود پیش میکانیک مراجعه میکنیم؛ اگر مریض شویم خود ما بدون اینکه چیزی نمیدانیم دارو مصرف کنیم یا دست به تعمیر ماشین خود بزنیم کار احمقانه ای است به همین ترتیب به تمام مشکلات زندگی خود پیش یک متخصص مراجعه میکنیم تا مشکل را ما را بر طرف سازد. در امورات دینی و احکام ۳ حالت دارد یا باید شما مجتهد باشد، یا محتاط باشید و یا مقلد باشید به این ترتیب اگر مجتهد و محتاط نیستید باید از مرجع تقلید اعلم تقلید کنید.

تمامی مراجع تقلید گوش دادن به موسیقی که مطرب بوده و مناسب مجالس لهو و لعب و عیاشی است و هنگام گوش دادن به آن انسان را به وجد می آورد را حرام دانسته اند. و تمامی مراجع تقلید موسیقی که برخلاف شماره اول است یعنی مناسب جلسات لهو و لعب و عیاشی نیست و انسان را به وجد نمی آورد را حرام نمی دانند مگر آیات عظام گلپایگانى (‌ره) و صافى گلپایگانى (‌دام عزه).

حرام چیست؟ حرام گناه کبیره‌ی است که با تکرار آن وسیله ذلت و بدبختی انسان در دنیا و آخرت فراهم میشود. با انجام حرام و تکرار آن باعث میشود از خداوند دور شویم، از عبادات لذت نبریم، به معنویات علاقه ای نشان ندهیم و نسبت به آنان دلسرد شویم، نسبت به واجبات کاهل میشویم، قلب چرکین میشود، شیطان بر ما چیره میشود و آنجاست که وا ویلاست!

چرا موسیقی حرام شده است؟ علت تحریم و مضرات آن چیست؟

‌علت تحریم موسیقى حرام واضح است، زیرا موسیقی‌های شهوت زا انسان را به لهو و لعب و عیّاشى و‌بى و بند و بارى سوق می‌دهد و باعث تزلزل اعتقادات مذهبی می شود و وقتی که اعتقادات مذهبی به تزلزل کشیده شد آنجاست که مانند بی دینان در امورات خود دنیایی خود عمل میکنیم، که این، سبب بدبختی انسان در دنیا و آخرت میشود.

خوب چرا حرام شد؟ مشخصه که خدا هرچیزی را که برای ما در دنیا و آخرت ضرر داشته حرام کرده و آن چیزی هم که به فایده ما در دنیا و آخرت بوده واجب گردانیده، این مورد هم از روی محبت خدا نسبت به مخلوقش حرام شده تا مخلوقش به گناه و حرام گرفتار نشود که اسباب بدبختی او در دنیا و آخرت فراهم شود. در غیر آن از خدا چه کم میشد که ما موسیقی حرام گوش کنیم؟ حیف نیست این وقت پر ارزش را صرف گوش دادن به موسیقی های بی معنی و پوچ بگردانیم و گناه جمع کنیم؟ نکته مهمی که قابل ذکره اینه که ما را خدا خلق کرده است، قرآنی هم فرستاده که انسان به گمراهی کشیده نشوند (همانطور که وقتی تلوزیونی میسازند با آن دفترچه راهنما مینویسند که طرز استفاده آن را به صورت درست بدانیم) آیا این درست است ما که مخلوق هستیم از خالق خود در چیزهای که ما را امر و نهی نموده پیشی بگیریم؟ به راستی ما بهتر میدانیم یا آنکه ما را خلق کرده؟ جواب مشخص است.

از ضررهای دیگر موسیقی میتوان به اعتیاد به موسیقی اشاره کرد یکى از آثار سوء موسیقى این است که نوازنده یا شنونده را معتاد می‌کند و این اعتیاد‌ عواقب بدى به دنبال دارد؛ همچنان سر و صداى زیادی که تولید میشود براى دستگاه شنوایى زیان آور است؛ تأثیر سر و صداى زیاد برروح و روان انسان نیز یکى از آثار بد موسیقى قلمداد می‌شود، از ضررهای جسمیموسیقی اینست که سر و صدای زیاد حساسیت را نسبت به حمله ویروس‌ها زیاد می‌کند وناراحتی‌های کلیوی، زخم معده و‌فساد دندان‌ها از آثار بد سر و صدا محسوب می‌شود. تنها این موارد نیست بلکه از دیگر ضررهای جسمی موسیقی میتوان به ضرر رسانیدن به معده اشاره کرد. براساس آزمایش‌هایى که پرفسور «‌لودویگ دوملینگ» درباره موسیقی‌هاى شب‌کوتاه، موزارت، سمفونی، سرنوشت بتهون، موزیک بیت، آوازهاى پاپ یعنى موزیک مدرن نسل جوان انجام‌داده و آزمایشهای مکررّ انجام گرفته، ترشح عصاره گوارشى معده و اسید کلریدریک در کسانى که به موزیک‌پاپ گوش کرده بودند، بیش از سائرین تقلیل و کاهش یافته بود. همچنان موسیقی باعث کوتاهی عمر میشود زیرا در بررسی‌هایى که محققّان کرده‌اند، از بین ۴۶ نفر موسیقی‌دان و نوازندگان‌ایتالیایی، فرانسوی، انگلیسی، آلمانى و غیره، متوسط عمر آنان ۴۷ سال بوده است.

بنده خودم در جامعه بسیار دیدم که جوانی که به امورات مذهبی بسیار پایبند بود، بخاطر گوش دادن به آهنگ و موسیقی بعد از مدتی به صورت کامل عوض شد و نه تنها واجبات را انجام نمیداد بلکه حرام هایی را هم انجام میدهد. بله این چنین است، موسیقی حرام انسان را به سوی حرام سوق میدهد همانطور که قرآن کریم، مداحی، سخنرانی های مذهبی انسان را به سوی معنویات سوق میدهد؛ حرام ذلت و خواری است، و معنویات رسیدن به درجات عالی اخروی و زندگی درست و سالم در دنیا. انتخاب با شماست!

نظر قرآن در مورد موسیقی

در قرآن کریم این راهنمای بزرگ الهی در مورد موسیقی نیز اشاره شده است:

در سوره مبارکه لقمان آیه ۶ چنین آمده است: «و بعضی مردم خریدار سخنان بیهوده و سرگرم کننده اند تا بی هیچ عملی دیگران را از راه خدا گمراه کنند و آن را به سخره گیرند؛ آنان برایشان عذابی خوارکننده است». و همچنین در سوره حج آیه ۳۰ به «واجتنبوا قول الزور/ از سخن باطل دوری کنید» اشاره شده است.

آیت الله مکارم شیرازی در تفسیر آیه شش سوره لقمان درباره جایگزین های موسیقی می نویسد:

«برای برطرف کردن خستگی و ایجاد نشاط، راه های مناسب و سالمی وجود دارد، مانند سیروسفر، ورزش، دید و بازدید، گفت و گوهای علمی و انتقال تجربه و از همه مهم تر ارتباط با آفریدگار هستی که تنها آرام بخش دل هاست، چرا خود را سرگرم لذت هایی کنیم که پایانش ذلت و آتش است؟».

موسیقی در احادیث

رسول گرامی اسلام (ص) فرمودند: «‌غنا و آوازهاى لهوى (‌ترانه) باعث نفاق در قلب می‌شود». و فرمود: «‌از شنیدن‌چنگ و غنا دورى کنید. آن‌ها در قلب شما نفاق ایجاد می‌کند»؛ یعنى کم کم طورى می‌شوید که ظاهراً مسلمان‌هستید، ولى در عمل و کردار اسلام را قبول ندارید. «‌سه چیز قلب انسان را پر قساوت می‌گرداند: شنیدن و گوش دادن به‌صداها و گفتارهاى لهو؛ دنبال صید رفتن براى خوشگذرانی؛ به دربار شاهان رفت و آمد کردن.» همچنین فرمودند: «‌چهار چیز قلب را فاسد می‌کند و موجب نفاق قلبى می‌شود: گوش دادن به لهویات؛ فحّاشی‌کردن؛ به دربار سلاطین رفت و آمد کردن و دنبال صید رفتن».

حضرت امام علی(ع) فرمودند: «‌پولى که به آوازه خوان هرزه داده می‌شود، حرام است».

امام صادق (ع) فرمودند: خانه ای که در آن غناء و ساز و آواز نواخته شود، از مصیبت ها و بلاهای دردناک در امان نیست و دعا در آن خانه مستجاب نمی گردد و فرشتگان به آن خانه وارد نمی شوند. و باز به یکی از اصحاب خود که هنگام قضای حاجت بیشتر توقف می کرد فرمودند تا آواز و خوانندگی همسایه اش را بیشتر گوش کند، فرمود: «غسل توبه کن و هر چه می توانی نماز بخوان؛ چه بسیار بدحالتی بود اگر با این حال می مردی. کار زشت را به اهلش واگذار زیرا هر چیز، اهلی دارد». همچنین این حضرت فرمودند: «‌زن آوازه خوان (‌مغنیّه) ملعون است و هرکس او را به منزل دعوت کند و به او پول‌بدهد، ملعون است».

امام باقر (ع) فرمودند: غنا و آوازه خوانی از جمله گناهانی است که خداوند برای آن وعده آتش داده است، سپس این آیه را تلاوت فرمود: «برخی از مردم کسانی هستند که سخن بیهوده را می خرند تا دیگران را از روی نادانی از راه خدا گمراه کنند و آیات الهی را به استهزاء گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده خواهد بود».

امام رضا (ع) فرمودند: گوش دادن به (صدای) تارهای موسیقی از گناهان کبیره است.

در این زمینه احادیث زیادی وارد شده است که میتوانید در سایت نور آسمان مشاهده کنید.

و حال فتوای مراجع تقلید

حضرت آیة الله سیستانی: «اگر موسیقی مناسب مجالس لهو و عیاشی نباشد حرام نیست.»

حضرت آیة الله تبریزی: «گوش دادن به موسیقی لهوی که مناسب مجالس خوش گذارنی می باشد، جایز نیست و همچنین ساخت و تعلیم و خرید و فروش ابزار آلات موسیقی لهوی جایز نیست.»

حضرت آیة الله خامنه ای: «هر گونه نوازندگی مطرب لهوی که متناسب با مجالس عیش و نوش باشد حرام است.»

حضرت آیة الله فاضل لنکرانی: «موسیقی اگر مطرب و مهیج و مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است و در غیر این صورت مانعی ندارد و مرکز پخش تأثیری در حکم ندارد.»

حضرت آیة الله بهجت: «اگر موسیقی مطرب باشد، استماع و خرید و فروش آن حرام است.»

حضرت آیة الله صافی گلپایگانی: «آنچه را عرف مردم موسیقی می دانند،

ستماع آن و ساخت و تعلیم و تعلم و فروش آلات آن حرام است.»

حضرت آیة الله مکارم شیرازی: «کلیه صداها و آهنگ ها که مناسب لهو و فساد است، حرام و غیر آن حلال است و تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف عام خواهد بود.»

حضرت آیة الله مظاهری: «اگر موسیقی لهوی و تحریک کننده باشد، حرام است.»

حضرت آیة الله گلپایگانی (رضوان الله تعالی علیه): «غنا کشیدن صدا و دور دادن آن به کیفیّت خاصه ی طرب آور است که مناسب با مجالس لهو و محافل انس و طرب و موافق با آلات لهو ولعب است و خواندن به نحو غنا و گوش دادن به آن و تکسب به آن حرام است و فرقی نمی کند که همراه با آلات لهو خوانده شود یا نه و در کلام باطل استعمال شود یا در قرآن یا دعا یا مرثیه یا شعر.»

علامه محمد تقی جعفری (ره) در مورد ضررهای موسیقی چنین گفته است:

۱- ایجاد عدم تعادل و توازن بین اعصاب سمپاتیک و پارا سمپاتیک
۲- عامل ایجاد مرض مانی (نوعی جنون است که درجات متعددی دارد)
۳- مرض سکلموتیمی
۴- کوتاهی عمر
۵- مرض پارانویا
۶- ضعف اعصاب
۷- اختلالات دماغی (اغتشاشات مغزی، هنجانات روحی-جنون)
۸- تاثیرات قلبی
۹- واسطه انتحار و خودکشی
۱۰- بیماری فشار خون
۱۱- عامل فحشا
۱۲- تضعیف و تضییع حس شنوایی
۱۳- تضعیف و تضییع حس بینایی
۱۴- هیجان
۱۵- سلب اراده و شکست شخصیت
۱۶- سلب غیرت
۱۷- عامل جنایت
۱۸- جلب توجه غیر طبیعی
۱۹- از دست دادن نیروی فکری
۲۰- تضییع نیروی قضاوت
۲۱- افسردگی و خمودگی
۲۲- تهییج عشق
۲۳- شکست عمر و جوانمردی
۲۴- زنجیر بردگی
۲۵- روش لغو
۲۶- اتلاف وقت

نظر دانشمندان در مورد موسیقی

دکتر ولف آدلر (پروفسور دانشگاه کلمبیا) می گوید: موسیقی علاوه بر این که سلسله اعصاب ما را در اثر جلب دقت خارج از طبیعی آن، سخت خسته می کند. عمل ارتعاش صوتی که در موسیقی انجام می شود تولید تعرض خارج از حد طبیعی در جلد می نماید که بسیار زیانمند است.
کانت (فیلسوف مشهور آلمان) می گوید: موسیقی اگر از همه هنر ها مطبوعتر است ، ولی چون چیزی به بشر نمی آموزد از همه هنرها پست تر است.
دکتر آرنولد فریدمانی (پزشک بیمارستان نیویورک و رئیس کلینیک سردرد) او با کمک دستگاهای الکترونی تعیین امواج مغز و تجربیاتی که طی مراجعه هزاران بیمار به دست آورده است ثابت کرده است یکی از عوامل مهم خستگی های روحی و فکری و سردرد های عصبی، گوش دادن به موسیقی رادیو است مخصوصا برای کسانی که به موسیقی آن دقت و توجه می کنند.
دکتر رابرت (متخصص روانشناسی کودک در انگلیس) اطفال در رحم مادر تحت تاثیر موسیقی قرار می گیرند و اگر مادر حامله به موسیقی گوش دهد ضربان قلب طفل در رحم زیاد می شود. این حالت از شش ماهگی به بعد است.
دکتر اوریزن اسموت مارون: هیجان بزرگترین عامل سکته های قلبی است هنرمندان اغلب به علت سکته قلبی در گذشته اند. از این بیان معلوم می شود هیجان حاصله از موسیقی تا چه حد خطرناک است.

دکتر ولف ادلر پرفسور دانشگاه کلمبیا میگوید: بهترین و دلکش ترین نواهای موسیقی شوم ترین اثار را روی اعصاب انسان باقی میگذارد، اصولا شنیدن موسیقی و کنسرت در اعصاب یک نوع اثر تخدیری ایجاد میکند. گاهی آنچنان شدید است که شنونده را مانند افراد بهت زده میسازد (حتما تجربه کردید) و لذت فوق العاده ای که افراد از آن میبرند از همین اثر تخدیری است. واضح است که اینگونه تخدیر ها زیان های فراوانی دارند آمار جنایت هایی که نمودار این حقیقت است بسیار است.

همچنان بعضی دانشمندان گفته اند موسیقی مخصوصا آهنگ های تند باعث تحریکاتی در سمپاتیک و پاراسمپاتیک میشود که این موضوع باعث به هم خوردن تعادل اعصاب میشود و همین موضوع باعث ضعف اعصاب و خیلی از بیماری های دیگر مانند اختلال حواس، پریشانی، جنون، مشکل شنوایی، نا بینایی و…. میشود.

بنابراین موسیقى مخصوصاً موسیقی‌هاى هیجان آور باعث بروز مفاسدى در افراد و جامعه می‌شود که قابل‌چشم‌ پوشى نیست و زمینه‌ ساز مفاسدی از قبیل فسادهاى اخلاقی، بزهکاری، لاابالی‌گری، شهوت رانی‌های‌مضرّ مانند استمنا، زنا و حتی همجنس بازى می‌شود. لذا اگر مختصر نفعى داشته باشد، باید به خاطر مضارّ عمده‌اش از آن‌چشم پوشى کرد.

خلاصه اینکه دوست عزیز، موسیقی از نگاه اسلام، عقل و علم به صورت کامل رد است و اینکه میگویند موسیقی غذای روح است کاملا اشتباه است زیرا از احادیث و نظرات دانشمندان چنین استنباط میشود که موسیقی عذاب روح است. بوسیله موسیقی ما به آرامش نخواهیم رسید، خداوند در قرآنکریم میفرمایید: آگاه باشید که دل ها تنها به یاد خدا آرام می یابد. ببینید خداوند میفرماید تنها با یاد خدا! آیا ما از خدا بهتر و بیشتر میفهمیم؟ آیا آرامش در غیر یاد خدا موجود است؟ هرگز.

تجربه کنید! موسیقی را مدتی کنار بگذارید و شاهد تغییرات، آرامش واقعی، احساس زندگی به خدا و ارتقا معنویات در زندگی خود باشید، یا حد اقل از آنانی که موسیقی را کنار گذاشته اند در مورد وضعیت گذشته و حالشان بپرسید، یا کسانی که قبلا روابط اجتماعی، اعتقادات مذهبی و آرامش در زندگی خود داشتند و اکنون مثل قبل نیستند، ببینید جز موسیقی چیز دیگر این موارد را بر هم زده است؟

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد، باشد تا عمر گرانبهای جوانان عزیز مسلمان ما در دانلود آهنگ جدید و لهو لعب سپری نشود و از این سرمایه گرانبهای الهی نهایت استفاده مفید و معنی را ببرند، چرا که آخرت از همین دنیا ساخته میشود. حضرت امام رضا (ع) می فرمایند: کسی که از غنا دوری کند در عوض، درختی در بهشت هست که وقتی خداوند دستور میدهد باد آن را به حرکت در آورد. نغمه خوشی از آن درخت بهشتی بلند می شود که مانند آن را تا به حال نشنیده است، و کسی که از غنا اجتناب نکند آن صوت زیبا را نمی شنود. حال برایتان روشن شد که موسیقی از نگاه اسلام (با شرایطی که گفته شد) حرام است، از نگاه علم روز و پزشکی نیز مضر است و از سایر ابعاد صدمه میزند؛ همچنان روشن شد که موسیقی (با شرایطی که گفته شد) آرامبخش نیست و جایگزین موسیقی برای برای رفع خستگی ذهنی و پر شدن اوقات فراغت تعیین شد؛ حال چرا موسیقی گوش میدهید؟ بخش نظرات را در این نوشته فعال گذاشتم، لطفا نظراتی مانند دلم میخواهد موسیقی حرام گوش کنم و نظرات بی مورد ندهید، زیرا ما بنده دل خود نیستیم که هرچه دل مان خواهد همان کنیم، بنده خدا هستیم و هرچه خدا بگوید باید همان کنیم؛ زیرا خدا از ما بهتر میدانید چون خالق ماست.

کلام آخر:   پس دوستان عزیز نه تنها گوش کردن و اعتیاد به آهنگ عوارض اخروی دارد عوارض دنیوی و علمی هم دارد پس اگر گرفتار چنین اعتیاد وحشتناکی هستیم از خداوند طلب بخشش و توبه کنیم قبل از اینکه خدای نکرده کار از کار گذشته باشد و به خاطر همین عمل گرفتار عذاب الهی در این دنیا و جهان آخرت شویم و خدای نکرده قرن ها قرن و سال ها سال در آتش سخت جهنم بسوزیم.

 دانلود این کلیپ


بخش نظرات

این نظر توسط امید در تاریخ 1394/1/30 و 14:02 دقیقه ارسال شده است

آیا من که آهنگ های شوپن و دوست دارم و پیانوکلاسیک می زنم و نماز می خونم نباید پیانو بزنم لطفا کامل تو ضیح بدید
پاسخ : این نوع از لهو و لعب نسبت به سایر مورادی که دوستان فرمودند در درجه ی پایین تر می باشد.لذا حلال هم نیست و از آلات حرام می سقی می باشد.لذا این عمل را ترک کنید و خاوند هم چند برابر این عمل زیباتون که ترک این کار هستش به شما جزای نیک می دهد

این نظر توسط صدیقه در تاریخ 1394/1/27 و 18:58 دقیقه ارسال شده است

سلام من یکنو جوان سیزده ساله ام ،حافظ وقاری قران هستم ،خیلی علاقه مند به موسیقی شده ام ولی الان هنوزم که هنوزه هیچ صوتی رو بیشتر از صوت قران دوست ندارم
پاسخ : سلام. سعی کنید این شیرینی موسقی رو از دل به دور کنید. و شما هم بهتر می دونید در روز قیامت کسانی که در دنیا به آهنگ توجه و علاقه دارند نمی توانند صوت حضرت داود را بشنوند.لذا دوستان سی کنید ای عمل رو ترک کنید و همچنین اگر خدای نکرده ترک نکنیم. در روز قیامت سرب داغ در گوش آن فرد ریخته خواهد شد.این ها فقط نتیجه گوش دادن به حرامات می باشد.

این نظر توسط فاطمه در تاریخ 1394/1/25 و 16:59 دقیقه ارسال شده است

سلام
خیلی عالی بود من خودم یه مدته به موسیقی گوش نمیدم واقعا آرامش رو تو زندگیم حس میکنم
ممنون اجرتون با خدا

این نظر توسط tarokh در تاریخ 1394/1/23 و 21:29 دقیقه ارسال شده است

سلام،
شما نوشتین اما رضا (ع) گفته : کسیک ب تارهای موسیقی گوش بده کافره، یا چنین چیزی، حالا من ک خودم موسیقی میزنم، یعنی ساز میزنم عامل اصلی فساد و کفرم؟
از نظر من اینجور چیزا الکیه.
ب اسلام اعتقاد دارم ولی دیگ در این حد موسیقی بدنیست، میدونم موسیقی متالیکا شیطان پرستی ولی بعضی از سبک های موسیقی ک ملایم و ملو باشن بد نیستن، باید قبول کنین
پاسخ : در مورد حرام بودن موسقی که شکی نیست.متاسفانه ما انسان ها برای انجام گناه هزاران کلاه شرعی و توجیه برای خودمون قرار می دهیم... گرچه ترک این عمل برای شما خیلی سخته ولی ان شالله با توکل به خداوند متعال این عملو فقط و فقط برای رضای خداوند ترک کنید و تاثیرش رو در همین دنیا تو زندگیتون می بینید.چون کار کوچکی نیست برای شما ترک این عمل چون علاقه ای بسیار دارید. و خداوند می فرماید بزرگترین جهاد جهاد با نفس هستش که جهاد اکبر هستش

این نظر توسط جواهر در تاریخ 1394/1/11 و 18:04 دقیقه ارسال شده است

جرا دانلود نمیشه
پاسخ : به زودی لینک دانلود تصحیح می شود

این نظر توسط طلبه عاشق در تاریخ 1393/9/23 و 13:54 دقیقه ارسال شده است

سلام
استفاده کردیم از مطالبتون ممنون

این نظر توسط memoljon در تاریخ 1393/9/17 و 3:57 دقیقه ارسال شده است

سلام توروخدا حتما جواب منو بدبد من یه پسر 1ساله دارم جایی خوندم موسیقی بر روند رشد مغزی کودکان اثر خیلی خوبی داره برای پسرم مرتب موسیقی میزارم البته همش از خواننده های پاپ کشور خودمون.این اشکال داره؟به خاطر پسر کوچولوم حتما جوابم رو بدید.ممنون
پاسخ : اصلا اینکارو نکنید بچه ای که اول با موسقی بخواهد بزرگ بشود وای به حالی که بزرگ بشود سعی کنید به جای موسقی بچه تون رو با صوت های زیبای قرآن از قاریان بزرگ به آرامش برسونید و از نطر بعد روانی خیلی تاثبر مثبتی داره. در دین اسلام موسقی کاملا حرام هتشش...
و اگر خدای نکرده پسرتون عاشق لهو و لعب و آلات موسقی بشود خداوند در قیامت اول خود شما رو بازخواست خواهد کرد که به جای صوت زیبای قرآن صوت های آلات حرام موسقی رو به کار بردید.

این نظر توسط گمنام در تاریخ 1393/9/15 و 21:02 دقیقه ارسال شده است

سلام.آموزنده بود .فیلم دانلود نمیشه لطفا برام ایمیل کنین.تشکر

این نظر توسط نازنین در تاریخ 1393/9/15 و 11:38 دقیقه ارسال شده است

پس حکم این همه موسیقی به اصطلاح مجاز که از صدا و سیما هم پخش میشه چیه
پاسخ : موسقی موسقی هستش گناه گناه هستش این دلیل نمی شود چون در شبکه صدا و سیما پخش می شود بگوییم بله چون موسقی از رسانه ملی پخش می شود هیچ گناه و معصیتی ندارد. ما در این موارد باید به قرآن مراجعه کنیم ببینیم خداوند و پیامبرانش چ گفته اند برای چ آمده اند. و انان را سر لوحه زندگی خود قرار دهیم.

این نظر توسط مهدی در تاریخ 1393/9/3 و 15:35 دقیقه ارسال شده است

با سلام و تشکر از مطلب بسیار مفید شما

بنده یک سوال و یک درخواست داشتم.

1- من عاشق ترتیل قران شدم. قران را دوست دارم که فقط به ترتیل بخوانم و اینکار برای من لذت زیادی را به همراه دارد. از ریتم آن بسیار لذت می برم. این تاثیر اینقدر روی من شدید است که هر زمان راه کفر را در پیش می گیرم و از دین جدا شده و به موسیقی هایی غیر از آن رو می آورم بعد از مدتی به یاد لذت ترتیل قرآن ناخودآگاه اشک از چشمانم جاری می شود و فقط بخاطر همین یک مورد دوباره بر می گردم... این عشق آخر مرا دیوانه می کند. از برخی از افراد شنیدم که خواندن قرآن به ترتیل همانند کارهای حرام است و فایده ای برای انسان ندارد. آیا این درست است؟

2- یک درخواست هم از شما داشتم. آیا امکان دارد که کل مقاله خودتان را به عربی هم (عربی قابل فهم برای عرب زبانهای غیر ایرانی با فرهنگی متفاوت) ترجمه کنید؟ چون من دوستان عرب زبان زیادی دارم که می خواهم این متن را به آنها هم نشان دهم. ولی عربی زیاد بلد نیستم. اگر جواب شما مثبت بود لطفا هر زمان این کار انجام شد به ایمیل من اطلاع دهید. البته شاید خودم متن شما را برای ترجمه به دارالترجمه دادم ولی فعلا که وضع مالی خوب نیست...

با تشکر از شما
پاسخ : السلام علیکم.
خیلی خوب است قران را با ترتیل خودش بخوانیم.متاسفانه انهایی که به شما می گویند خواندن قران با ترتیل حرام است. متاسفانه انها سخت در اشتباه هستند و هیچ بویی از اسلام نبرده اند.
نه تنها خواندن قرآن با ترتیل حرام نیست بلکه بهترین روش تلاوت قران خواندن درست و با ترتیل ان است که ثوابش چندین برابر بیشتر و افضل تر از خواندن قرآن بدون ترتیل هستش.
در مورد ترجمه این مطلب به زبان عربی متاسفانه ما هم مثل شما هیچ تخصصی به زبان عربی نداریم. و نهایت اگر بتونم کاری کنیم با مترجم های آنلاین اینترنتی شکستو بسته ترجمه کنیم. که متاسفانه مفهوم درست و حسابی به خواننده نمی رسه.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی